Yoanna Ayers

Polska śpiewaczka – mezzosopran i pieśniarka.

Urodzona w Krakowie, ostatnie dziesięć lat spędziła na Kaukazie, w Gruzji.

Repertuar

Specjalizuje się w muzyce gruzińskiej. Śpiewa gruzińskie pieśni tradycyjne, akompaniując sobie na tradycyjnym instrumencie czonguri. Wykonuje gruzińskie pieśni i arie operowe z XIX i XX wieku. Obecnie przygotowuje program z mało znanymi pieśniami kompozytorów gruzińskich w aranżacjach wykorzystujących tradycyjne instrumenty gruzińskie. Współpracuje również ze współczesnymi kompozytorami gruzińskimi.

Promotorka muzyki Konstantego Gorskiego, polskiego kompozytora i skrzypka – wirtuoza, który w XIX wieku przez kilka lat żył i występował w Gruzji. Jest pomysłodawczynią i współautorką jazzowego opracowania pieśni Gorskiego napisanych do słów poetów polskich: Marii Konopnickiej, Zdzisława Dębickiego i Władysława Syrokomli, które wykonuje z towarzyszeniem fortepianu.

Wykonuje także muzykę religijną Gorskiego – z towarzyszeniem skrzypiec, organów i chóru.

Przygotowuje płytę w języku rosyjskim – z nieznanymi pieśniami skomponowanymi  do poezji Aleksandra Puszkina.

Niedawno spróbowała swoich sił we współtworzeniu i wykonawstwie współczesnej muzyki improwizowanej. W 2017-2018 współtworzyła międzynarodowy projekt New Music Incubator, z którym wystąpiła ze swoją kompozycją na Festiwalu „Warszawska Jesień” oraz w czasie Zjazdu European Composers & Songwriters Alliance w Brukseli.

Bliskie są jej także jazz i polska piosenka. W 2018 nagrała piosenkę o Brunonie Schulzu w duecie z jej autorem, Jerzym Michałem Bożykiem, legendą krakowskiego jazzu.

Yoanna wykonuje ten różnorodny repertuar w ośmiu językach: po polsku, gruzińsku, megrelsku, rosyjsku, angielsku, francusku, niemiecku i po łacinie. Na co dzień biegle posługuje się językiem angielskim, rosyjskim i francuskim, i komunikuje w języku gruzińskim.

Więcej informacji na temat ostatnich projektów muzycznych Yoanny można znaleźć w fotogalerii.

Działalność społeczno-kulturalna

Yoanna jest aktywna także społecznie. W Tbilisi swoją działalnością muzyczną i kulturalną wspiera zacieśnianie więzi pomiędzy Gruzją a Polską. W 2018 była inicjatorką i koordynatorką serii wydarzeń promujących twórczość Konstantego Gorskiego w Gruzji. Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Twórczy Aktywni Kreatywni TAK! z Krakowa, w którym Yoanna pełni funkcję członka Zarządu, we współpracy z tbiliskimi organizacjami polonijnymi, i współfinansowany przez Senat RP. W ramach tych działań Yoanna zorganizowała uroczysty koncert z okazji Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, który okazał się być największym niepodległościowym wydarzeniem polonijnym na Kaukazie. Obecnie Yoanna wraz ze Stowarzyszeniem TAK! prowadzi kolejne działania mające na celu promocję muzyki Konstantego Gorskiego. W tym celu stworzyła markę Discover Gorski.

Edukacja

Yoanna ukończyła:
2010-2015 Państwowe Konserwatorium Muzyczne im. W. Saradżiszwilego w Tbilisi, Śpiew Solowy (4-letnie studia licencjackie)
2011-2013 Państwowe Konserwatorium Muzyczne im. W. Saradżiszwilego w Tbilisi, Indywidualne Studia Porównawcze Muzyki Gruzińskiej i Abchaskiej (2-letnie podyplomowe studia bez stopnia naukowego)
2007-2008 City Lit College w Londynie, 1-roczny kurs na Wydziale Jazzu (śpiew, harmonia, fortepian)
2007-2008 London School of Economics and Political Science, MSc in Comparative Politics (Conflict Studies), Government Department (studia magisterskie)
2003-2006 Wyższa Szkoła Europejska im. Ks. J. Tischnera w Krakowie, Stosunki międzynarodowe (studia licencjackie)
1999-2006 Państwowa Szkoła Muzyczna II st. w Krakowie, Śpiew solowy
1994-1999 Państwowa Szkoła Muzyczna I st., Fortepian

Uczestniczyła w warsztatach muzycznych i teatralnych, m. in. w Royal Academy of Music w Londynie, National Theatre i Theatre Royal Haymarket w Londynie, Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, w projekcie New Music Incubator (Konstancin/Bruksela) oraz w szkoleniu Narodowego Centrum Kultury dla animatorów teatralnych (Radziejowice).
W swoim rozwoju wokalnym jest szczególnie zainteresowana badaniem możliwości głosu poprzez mentalne odkrywanie związków pomiędzy ciałem, głosem a wyobraźnią.

Dlaczego Gruzja?

„W Gruzji pozostałam przez tyle lat dla muzyki gruzińskiej, a przede wszystkim dla swojej ukochanej pani profesor od śpiewu – słynnego pedagoga na całym Kaukazie, Prof. Guliko Kariauli”, wspomina.

Yoanna rozpoczynając studia w tbiliskim konserwatorium, miała już ustabilizowane życie zawodowe w swoim pierwszym zawodzie – jako politolog specjalizujący się w konfliktach na Kaukazie. Pracowała w biurze prasowym w Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej w Gruzji, która została założona w wyniku wojny w 2008 r. W czasie gdy wybuchła wojna w Gruzji, Yoanna studiowała w Londynie i kończyła właśnie pracę magisterską na temat konfliktów na Kaukazie. Do tego czasu wielokrotnie odwiedziła już Gruzję, w ramach projektów badawczych i rozwojowych, pierwszy raz w 2005 roku. Po ukończeniu studiów w Londynie pojechała do Gruzji na 3-miesięczny staż, w czasie którego zdecydowała, że jej miejsce jest w Gruzji. Nie wiedziała jeszcze wtedy, że największe odkrycia w Gruzji dopiero na nią czekają.

„W czasie pracy w Misji UE bardzo brakowało mi muzyki. Dlatego zaczęłam szukać pedagoga śpiewu. I po wielu staraniach udało mi się dostać do najbardziej poważanej, pani prof. Guliko Kariauli.” To ona pierwsza wpadła na pomysł, by Yoanna zdawała na studia w konserwatorium muzycznym w Tbilisi. „Lekcje z Guliko były dla mnie absolutnym odkryciem, dlatego długo się nie zastanawiałam.” – wspomina.

W konserwatorium ukończyła studia na wydziale wokalno-aktorskim i podyplomowe studia z muzyki tradycyjnej gruzińskiej i abchaskiej. „W Gruzji śpiewają wszyscy, od dziecka znają pieśni folkowe, a inne piosenki też potrafią zaśpiewać na trzy głosy. Naturalnym było, że najpierw miałam lekcje ze śpiewu operowego na drugim piętrze, a potem szłam na czwarte piętro, gdzie uczyłam się tradycyjnych pieśni do pracy, do Słońca, czy kołysanek. Dzięki temu mogłam być później pełnoprawnym uczestnikiem uczt gruzińskich, w czasie których zawsze się śpiewa”, opowiada. Yoanna do dzisiaj prowadzi badania muzyczno-etnograficzne w górzystych, niedostępnych regionach Gruzji. „Najbardziej cenię naukę nowych pieśni od ludzi, dla których jest ona nieodłącznym elementem ich codziennego życia; którzy nie znają nut i nauczyli się ich od swoich babć i dziadków. Ich muzyka jest autenyczna ”.

2020 Yoanna Ayers © All rights reserved.
Polityka prywatności