Muzyka religijna Gorskiego (premiera w Tbilisi)

Yoanna postanowiła wskrzesić pamięć o polskim kompozytorze i skrzypku-wirtuozie, który niegdyś był koncertmistrzem teatru operowego w Tyflisie (dzisiejszym Tbilisi). Konstanty Gorski, bo o nim mowa, skomponował niewiele – ale za to – niezwykle pięknych utworów religijnych. Żył w czasach, kiedy Polski nie było na mapie; sam tułał się przez większość swojego życia po carskiej Rosji. Niepodległa ojczyzna była jego największym marzeniem. Był osobą niezwykle wierzącą i bardzo aktywną społecznie. Występował i organizował koncerty charytatywne. W Charkowie – gdzie mieszkał przez prawie 30 lat – fundował stypendia dla ubogiej młodzieży polskiej i stworzył przykościelny chór polski.

Gdy mieszkał w Tyflisie, zapewne regularnie uczęszczał do kościoła św. Piotra i Pawła, który został wybudowany zaledwie kilka lat przed jego przyjazdem do Gruzji. Kościół ten powstał, ponieważ w wyniku powstania styczniowego do Gruzji zesłanych zostało wielu Polaków i nie mieścili się już oni w niewielkiej katedrze, jedynym kościele katolickim w Tbilisi. Polacy uzbierali więc datki na budowę większego kościoła, wspólnie z gruzińskimi katolikami. Gorski z pewnością bywał w tym kościele. Być może nawet w nim koncertował. Nie usłyszał jednak nigdy dźwięku organów skonstruowanych przez polskiego organmistrza ze Lwowa, Jana Śliwińskiego, ponieważ zostały one przywiezione do Tbilisi kilka lat po wyjeździe Gorskiego.

Yoanna postanowiła zorganizować koncert z muzyką religijną Gorskiego w tymże kościele, św. Piotra i Pawła, w dzielnicy Marjanishvili, przy ul. Javakhishvili 57.

Yoanna zaprosiła do współpracy niezwykle utalentowanych artystów z Polski i Gruzji: organistę z Warszawy – Adama Tańskiego, skrzypaczkę – koncertmistrzynię orkiestry tbiliskiego teatru operowego (a więc dzisiejszą następczynię Gorskiego), Lelę Mtchedlidze, oraz tbiliski chór Baroque pod dyrekcją Giorgiego Margvelashvilego.

Yoanna wykonywała wokalne partie solowe w cyklu utworów poświęconych Najświętszej Marii Pannie, z towarzyszeniem skrzypiec, organów i chóru. Chór zaśpiewał przepiękny koncert do tekstu staro-cerkiewno-słowiańskiej modlitwy z obrzędu pogrzebowego. Na koniec zabrzmiały organy Śliwińskiego w Fantazji organowej f-moll, uważanej za jeden z najwybitniejszych utworów w polskiej późnoromantycznej literaturze organowej.

Koncert został przyjęty przez gruzińsko-polską publiczność z ogromnym entuzjazmem. W kościele zebrali się słuchacze reprezentujący różne wyznania, narodowości i wszystkie pokolenia. Wspólnie docenili ogromny talent Gorskiego i piękno i niezwykłą emocjonalność jego muzyki, a artystów nagrodzili gromkimi brawami.

Koncert był w całości transmitowany przez najważniejszą w Gruzji audycję radiową poświęconą muzyce poważnej w Programie Pierwszym Radia Gruzińskiego. Także gruzińska telewizja specjalizująca się w tematyce kulturalnej przygotowała obszerną relację z koncertu.

Także Polskie Radio dla Zagranicy przeprowadziło wywiad z Yoanną i wytransmitowało fragmenty tbiliskiego koncertu.

Koncert zorganizowany pod honorowym patronatem Ambasadora RP w Tbilisi, JE Mariusza Maszkiewicza.

Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

Organizatorzy koncertu: Stowarzyszenie Twórczy Aktywni Kreatywni TAK! z Krakowa, Związek Kulturalno-Oświatowy Polaków w Gruzji „Polonia” i Polska Szkoła im. Św. Królowej Jadwigi w Tbilisi.

2020 Yoanna Ayers © All rights reserved.
Polityka prywatności