Koncert z okazji Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości (Tbilisi)

Yoanna zorganizowała największe w Gruzji – a być może także na Kaukazie – polonijne wydarzenie z okazji Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

18 listopada 2018 r. w Bibliotece Narodowej Parlamentu Gruzji odbył się uroczysty koncert pt. „Gruzińska Polonia dla Niepodległej”.

Autorką scenariusza i dyrektorką artystyczną, a także fundraiserką, dyrektor finansową oraz osobą integrującą wszystkie organizacje biorące udział w tym przedsięwzięciu była Yoanna. Prace nad przygotowaniem tego koncertu rozpoczęły się z rocznym wyprzedzeniem.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Ambasador RP w Tbilisi, JE Mariusz Maszkiewicz.

Koncert był współfinansowany przez Senat RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Yoanna zorganizowała to wydarzenie jako członkini Stowarzyszenia Twórczy Aktywni Kreatywni TAK! z Krakowa i w ścisłej współpracy z organizacjami polonijnymi w Gruzji:  Związkiem Kulturalno-Oświatowym Polaków w Gruzji „Polonia” i Szkołą Polską im. Św. Królowej Jadwigi w Tbilisi.

W koncercie wystąpili wspólnie artyści z Polski i Gruzji.

Pierwsza część koncertu poświęcona została muzyce polskiego, niesłusznie zapomnianego kompozytora, Konstantego Gorskiego, który w latach 80. XIX wieku żył i występował w Tbilisi. Yoanna premierowo wykonała pieśni Konstantego Gorskiego w jazzowych aranżacjach, wspólnie z pianistą jazzowym, Kamilem Urbańskim. Następnie wirtuozowskie utwory na skrzypce i fortepian – które prawdopodobnie Gorski napisał w czasie swojego pobytu w Gruzji – zostały premierowo wykonane przez gruzińskie artystki – Lelę Mtchedlidze, koncertmistrzynię teatru operowego w Tbilisi i Nino Jvanię, dziekana katedry fortepianu w tbiliskim konserwatorium.

W drugiej części koncertu wystąpili przedstawiciele gruzińskiej Polonii. Zespół Orlęta Szkoły Polskiej im. Św. Królowej Jadwigi zatańczył poloneza i wykonał polskie pieśni patriotyczne. Utwory Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Konstantego Gorskiego wykonali zasłużeni członkowie Związku „Polonia” (w którym działają potomkowie Polaków zesłanych na Kaukaz po udziale w powstaniach listopadowym i styczniowym): Villi Grigoryan, Giorgi Shaverzashvili i trio „Bravo”.

Yoanna także zorganizowała konkurs na odkrywanie śladów po działalności Konstantego Gorskiego w Tbilisi. W czasie koncertu odbyło się t uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie cennych nagród: Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa w postaci 4-dniowego pobytu w Krakowie dla 2 osób; przelotu z Gruzji do Polski dla 2 osób ufundowany przez Polskie Linie Lotnicze LOT; 3-dniowy pobytu w hotelu Hilton Batumi. Została również przyznana Nagroda Specjalna Dyrektora Biura Polonijnego Kancelarii Senatu RP, Pana Grzegorza Seroczyńskiego. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez Senat RP i Urząd Miasta Krakowa.

Na zakończenie koncertu, do wspólnego śpiewania zaprosił wszystkich gości Chór Polonijny pod dyr. Nany Kalandadze. Był to premierowy występ chóru, którego powstanie Yoanna zainicjowała na kilka miesięcy przed koncertem. Cała sala towarzyszyła mu w pieśniach „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani” i „My pierwsza brygada”.

W uroczystości wzięli udział goście z Polski, Gruzji i innych krajów: Ambasador RP w Tbilisi, Dyrektor Biura Polonijnego w Kancelarii Senatu RP, Ambasador Brazylii w Tbilisi, Konsul RP w Tbilisi, polscy dyplomaci, członkowie tbiliskich organizacji polonijnych, Polacy mieszkający lub pracujący w Tbilisi, polscy misjonarze oraz liczni Gruzini – przedstawiciele świata kultury, mediów, nauki i biznesu.

Po części oficjalnej wszyscy artyści i publiczność zostali zaproszeni do poczęstunku i symbolicznej lampki wina, ufundowanego przez Krainę Tsinandali. Zakończeniem pełnego emocji, wzruszeń, wspomnień wydarzenia było wzniesienie toastu za Niepodległą Polskę i Niepodległą Gruzję, i radosne świętowanie  sukcesu wspólnego koncertu.

 

Partner wydarzenia: Narodowa Biblioteka Parlamentu w Gruzji.

Partnerzy oficjalni: Urząd Miasta Krakowa, Polskie Linie Lotnicze LOT i Tsinandali Estate.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Ambasadora RP w Tbilisi, JE Mariusza Maszkiewicza.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

 

Video z koncertu z okazji Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości możesz obejrzeć tutaj.

Relacje gruzińskiej TV z koncertu: TV Rustavi 2TV 1TV Artarea

Relacja Polskiego Radia dla Zagranicy i wywiad z Yoanną na temat koncertu tutaj

Wywiad z Yoanną  w gruzińskiej  TV Ertsulovneba

 

2020 Yoanna Ayers © All rights reserved.
Polityka prywatności