New Music Incubator (Bruksela)

W latach 2017-2018 Yoanna współtworzyła międzynarodowy projekt skupiający profesjonalnych wykonawców, kompozytorów i artystów dźwięku noszący nazwę New Music Incubator. Twórcą projektu jest szwedzki kompozytor muzyki współczesnej, Martin Q Larsson. Inicjatywa ta znalazła wsparcie Europejskiego Związku Kompozytorów i Songwriterów (ECSA), Kreatywnej Europy, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Instytutu Adama Mickiewicza, Akademii Muzycznej Watermael-Boiforts oraz dzielnicy Watermael-Boiforts w Brukseli.

19 lutego 2018 r. odbył się koncert finałowy projektu New Music Incubator w Maison Haute of Watermael-Boiforts w Brukseli, w ramach sesji zimowej członków Europejskiego Związku Kompozytorów i Songwriterów (ECSA).

Yoanna wykonywała dwa utwory, które wcześniej współtworzyła z artystami ze Szwecji, Finlandii, Węgier i Polski: Larsem Carlssonem, Neffem Irizarry, Balintem Komenczi and Krzysztofem Ratajskim.

Oto wspomnienia Yoanny z czasu, kiedy te utwory powstawały:

‘100’

Prawie od razu po tym, gdy dowiedziałam się, że wystąpię z tymi wspaniałymi artystami i już moimi przyjaciółmi z Węgier, Finlandii i Polski, w mojej głowie pojawił się pewien pomysł. Może by przygotować utwór muzyczny odnoszący się do niepodległości? Wszystkie nasze ojczyzny (plus Gruzja) obchodzą odzyskanie niepodległości w tym roku (z wyjątkiem Finlandii, która obchodziła tę rocznicę parę miesięcy wcześniej). Ale zaraz po tym zaczęłam się wahać: w końcu zawsze staram się nie mieszać muzyki z polityką. Przedstawiłam swój pomysł kolegom z tych wszystkich krajów. W czasie rozmów przez skypa i facebooka okazało sie, że mamy bardzo różne perspektywy na fakt odzyskania (albo uzyskania) niepodległości w 1918 (1917). Po dość burzliwych dyskusjach zgodziliśmy się, że przygotowanie utworu muzycznego inspirowanego naszymi uczuciami na temat niepodległości i wolności to byłoby nie lada wyzwanie… i to doprowadziło nas do poszukiwania w naszej kompozycji czym jest dla nas wolność w muzyce.

Długo szukałam wiersza, który w jakiś sposób rezonowałby perspektywy nas wszystkich. Ale nie znalazłam. W końcu sięgnęłam do tekstu, który z założenia powinien być neutralny: Czternastu Punktów Woodrowa Wilsona. Napisałam melodię do fragmentów tego przemówienia, które w ten sposób stało się punktem wyjścia dla naszego utworu muzycznego. Zatytułowaliśmy go po prostu ‘100’.

“Let the square be the circle”

Pierwszy raz w życiu mogłam swobodnie EKSPERYMENTOWAĆ I SŁUCHAĆ jak mój głos jest przetwarzany przez komputer (bardziej prawdę mówiąc, przez znakomitego reżysera dźwięku I kompozytora, Larsa Carlssona).

Posługując się dwoma krótkimi motywami muzycznymi i śpiewając/grając je w przeróżnych tonacjach i z różną intencją i barwą, stworzyliśmy nieco psychodeliczną atmosferę – chociaż to powinno zostać potwierdzone przez widownię.

Dla mnie osobiście było to niezwykłe doświadczenie: uwalnianie się z wielu emocji poprzez pozwalanie dźwiękowi wydobyć się z głębi mojego ciała.

Powolne poruszanie się w kręgu i jednooczne śpiewanie przypominało mi wielowiekowy rytuał leczniczy… który w Abchazji nazywa się Atlarczopa.

 

Zdjęcia: Francois de Ribaucourts

2020 Yoanna Ayers © All rights reserved.
Polityka prywatności