Pieśni Gorskiego – premiera w Tbilisi

Wyobraź sobie: długie spacery wśród pól przykrytych dojrzałym zbożem; tańce do utraty tchu na staropolskim wiejskim weselu; melodię mazurka nuconą w rytm opadających złotych jesiennych liści, gdzieś nieopodal Warszawy… To kilka krajobrazów, które wyłoniły się w wyobraźni słuchaczy koncertu 12 Polskich Pieśni autorstwa Konstantego Gorskiego – niesłusznie zapomnianego polskiego kompozytora – skomponowanych ponad 100 lat temu.

Cykl pieśni Gorskiego nie był wykonywany współcześnie przez żadnego polskiego wokalistę. Utwory te pozostają zapomniane. Yoanna wpadła na dość odważny i niekonwencjonalny pomysł, aby tych nieodkrytych utworów nie wykonywać z patosem klasycznego śpiewu. Głęboko poruszona wielobarwnymi i nowoczesnymi harmoniami w pieśniach Gorskiego, Yoanna zapragnęła poszukać biskości pomiędzy kompozycjami Gorskiego a jazzem. Czuła, że w jazzowej, lirycznej aranżacji, utwory te trafią głębiej to wyobraźni i serc słuchaczy. Odkrywając kolejne utwory, zaczęła nawet nazywać Gorskiego prekursorem jazzu! Yoanna zaprosiła polskiego pianistę i kompozytora, Kamila Urbańskiego, do wspólnego opracowania jazzowych aranżacji tych dwunastu utworów.

Premiera jazzowych interpretacji pieśni Gorskiego odbyła się w Tbilisi, w listopadzie 2018 roku, w czasie uroczystego koncertu z okazji Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, zatytułowanego „Gruzińska Polonia dla Niepodległej”.

Koncert zorganizowany pod honorowym patronatem Ambasadora RP w Tbilisi, JE Mariusza Maszkiewicza.

Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

Organizatorzy koncertu: Stowarzyszenie Twórczy Aktywni Kreatywni TAK! z Krakowa, Związek Kulturalno-Oświatowy Polaków w Gruzji „Polonia” i Polska Szkoła im. Św. Królowej Jadwigi w Tbilisi.

Partnerzy oficjalni: Urząd Miasta Krakowa, Polskie Linie Lotnicze LOT, Hotel Hilton Batumi, Kraina Tsinandali

Partner wydarzenia: Biblioteka Narodowa Parlamentu Gruzji

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

2020 Yoanna Ayers © All rights reserved.
Polityka prywatności